Agencja Rozwoju Innowacji SA od 2007r. współpracuje z samorządami i instytucjami finansów publicznych przy pozyskiwaniu dotacji z Regionalnych i Krajowych Programów Operacyjnych.
Oferujemy przygotowanie:
studium wykonalności projektu;
analizę kosztów i korzyści;
wniosku o dofinansowanie.
Zapraszamy do kontaktu:
Agnieszka Kalinowska – Dyrektor Departamentu Doradztwa Strategicznego
agnieszka.kalinowska(at)arisa.com.pl
DOTACJE NA INWESTYCJE DROGOWE I TRANSPORTOWE – RPO WD
5.1 Drogowa dostępność transportowa
KIERUNKI WSPARCIA:
W ramach priorytetu realizowane będą przedsięwzięcia z zakresu budowy, przebudowy dróg publicznych. Inwestycje będą skoncentrowane na drogach wojewódzkich, poprawiających dostępność transportową ośrodków regionalnych i subregionalnych do infrastruktury sieciowej i węzłowej TEN‐T.
Ponadto realizowane będą również inwestycje służące wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z obszarów centralnych miast i miejscowości, polegające na budowie obwodnic lub obejść miejscowości.
Inwestycje w drogi lokalne w ramach PI 5.1 będą stanowiły element uzupełniający, a środki przeznaczone na ich dofinansowanie nie przekroczą max. 15% alokacji programu przeznaczonej na transport drogowy. W ramach tej alokacji możliwe do dofinansowania będą projekty związane z węzłami miejskimi , spełniające warunek zapewnienia bezpośredniego połączenia z siecią TEN‐T, przejściami granicznymi, portami lotniczymi, terminalami towarowymi, centrami lub platformami logistycznymi.
W ramach priorytetu przewiduje się także realizację działań uzupełniających służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jego przepustowości i sprawności (Inteligentne Systemy Transportowe).
PLANOWANE TERMINY OGŁOSZENIA KONKURSU:
Tryb pozakonkursowy: III kwartał 2015r.
Tryb konkursowy: dotyczy 15% alokacji na drogi lokalne- IV kwartał 2015
5.2 System transportu kolejowego
KIERUNKI WSPARCIA:
Wsparciem objęte będą projekty dotyczące przebudowy, modernizacji, rewitalizacji a także, w uzasadnionych przypadkach ‐ budowy sieci kolejowej o znaczeniu regionalnym, doprowadzających ruch w kierunku sieci TEN‐T i poprawiających na nich bezpieczeństwo. Przewidziane do realizacji w ramach wspomnianej rewitalizacji działania będą kompleksowe, skutkujące długotrwałą poprawą stanu technicznego oraz dostosowujące infrastrukturę do potrzeb rynku przewoźników (np. wzrost dopuszczalnych nacisków na oś, modernizacja peronów) oraz pasażerów (dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych).
Finansowane będą również istotne w skali regionalnego systemu transportu kolejowego inwestycje punktowe przeznaczone do obsługi transportu pasażerskiego i towarowego, w tym zapewniające wzrost efektywności zarządzania przewozami kolejowymi oraz podnoszące standard obsługi klientów korzystających z usług kolejowych (w tym infrastruktura towarzysząca).
Ponadto w ramach priorytetu realizowane będą przedsięwzięcia związane z systemami bezpieczeństwa oraz zakupem i modernizacją taboru kolejowego obsługującego połączenia wojewódzkie. W kontekście publicznego transportu kolejowego na obszarach funkcjonalnych miast, wsparcie uzyska kolej aglomeracyjna.
PLANOWANE TERMINY OGŁOSZENIA KONKURSU:
Tryb pozakonkursowy: I kwartał 2016r.
Tryb konkursowy: I kwartał 2016r.