FIWARE – program wspierania innowacyjnych technologii internetowych
Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na ogłoszenia kolejnych konkursów unijnych perspektywy finansowej 2014-2020, ale jak dotąd jest ich… jak na lekarstwo. Mimo roku 2015 – drugiego roku trwania nowej perspektywy finansowej kolejne ogłoszenia planowane są dopiero na III – IV kwartał. Co zatem robić?
Otóż istnieje wiele projektów unijnych nie tak powszechnie znanych w naszym krajów, z których można otrzymać dotacje na rozwój firmy czy działania innowacyjne.
Jednym z nich jest projekt zwany FIWARE Accelerator Programme.
Co to jest FIWARE?
FIWARE to bezpłatna infrastruktura techniczna dostępna w chmurze i oferująca szereg narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych. Zawiera interfejsy API – otwarte, nieodpłatne i ogólnie dostępne dla każdego. FIWARE stanowi technologię open source, na której można tworzyć i budować produkty komercyjne.
FIWARE Accelerator Programme
Technologia FIWARE jest częścią projektu FIWARE Accelerator Programme mającego na celu wspierać innowacyjne rozwiązania i rozwój technologiczny. Powstające w ramach programu rozwiązania techniczne będą także wspierane od strony promocji, finansowania, wdrożenia oraz komercjalizacji. Dzięki platformie idee, pomysły i rozwiązania będą mogły zostać ocenione i docenione przez doświadczone we wdrażaniu na rynek globalny nowych rozwiązań internetowych.
Rodzaje rozwiązań
Realizowane technologie powinny mieścić we wskazanych w programie tematycznych obszarach:
1. Inteligentne miasta (Smart Cities)
2. e-Zdrowie (e-Health)
3. Transport (Transport)
4. Energia & Środowisko (Energy&Environment)
5. Obszar rolno-spożywczy (Agrifood)
6. Media i Content (Media & Content)
7. Produkcja i Logistyka (Manufacturing & Logistics)
8. Obszar społeczny i nauka (Social & Learning)
Dla kogo jest FIWARE?
Program jest przeznaczony dla MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa) oraz dla osób fizycznych. W obu przypadkach mogą to być tzw. start-up’y dopiero zaczynające swoją przygodę z biznesem.
Co jest potrzebne, żeby wziąć udział?
Dobry pomysł. Dobry zespół. Biznes plan. Być innowacyjnym w korzystaniu z dostępnej technologii.
Kwoty
Na realizację całego projektu Unia Europejska przeznaczyła 80 mln euro. Planowane jest wsparcie 1600 projektów.
Więcej: http://www.fiware.org/fiware-accelerator-programme/