Kierunki wsparcia
Projekty obejmujące tworzenie i rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego przedsiębiorstw, w tym:
- laboratoriów specjalistycznych oraz działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach,
- centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, będących jednostkami organizacyjnymi lub wyodrębnionymi organizacyjnie jednostkami rozpoczynającymi lub rozwijającymi działalność, której głównym zadaniem jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w wydzielonych i przystosowanych do tego typu działalności pomieszczeniach przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej oraz wykwalifikowanej kadry.
Wnioskodawca zobowiązany jest przedstawić plan prac B+R, które będą wykonywane dzięki infrastrukturze B+R będącej przedmiotem projektu. Inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę powinny prowadzić do tworzenia innowacyjnych produktów, procesów i usług.
Inwestycje infrastrukturalne mogą być uzupełnione o działania związane z rozwojem umiejętności kadr przedsiębiorstwa z zakresu wykorzystania nowej infrastruktury/aparatury badawczej (w ramach cross-financingu).
Potencjalni beneficjenci
- przedsiębiorstwa samodzielnie,
- konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, szkołami wyższymi, IOB lub podmiotami leczniczymi, gdzie przedsiębiorca pełni rolę lidera.
Wsparciem objęte zostaną projekty zgodne z obszarami inteligentnych specjalizacji regionu w tym także oparte na kluczowych technologiach wspomagających (ang. KET).
Preferowane będą projekty:
- których elementem będzie stworzenie etatów badawczych,
- realizowane w ramach konsorcjum przedsiębiorstwa oraz jednostki naukowej,
- realizowane w ramach partnerstwa przedsiębiorstw,
- projekty podejmowane wspólnie z MŚP lub przewidujące współpracę z MŚP, NGO i instytucjami badawczymi – w przypadku dużych firm.